Шкільна бібліотека
День Святого Миколая
Зустріч з поетесою
ГОЛОДОМОР
Тема:Щоб книжка довше жила.
Мета:Ознайомитишколярів з правилами користування книжкою.
Обладнання:Виготовленняобгорток, закладок, кутиків.
Хід уроку.
І. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Бібліотекар: Книжки – як люди: народжуються, живуть, старіють і навітьпомирають. Для хворих людей є поліклініки, лікарні, санаторії. Для хворих книг також є спеціальнілікарні. Тількиназиваються вони по іншому :палітурними і реставраційнимимайстернями. А в нас , у шкільнійбібліотеці, працює “Книжковалікарня “. В ній ми лікуємохворі книги.
Однакусілікарізнають : будь-яку хворобу легшепопередити, ніжлікувати. І радятьберегтиздоров’я. Зокрема, позбутисяпоганихзвичок.
Давайте і ми насампередзапам’ятаємо, що з книжками не можнаробити :
1. Не можнаперегинати книжку .
2. Не можназагинатисторінки.
3. Не можназакладати в книжки олівці.
4. Не можнабрати книжки брудними руками.
5. Не можначитати книжку під час їжі.
6. Не можначитати книжку на сонці.
Вчитель:Книжки бояться і бруду, і вологи, і сонячнихпроменів - відцьогопсуєтьсяпапір. Ще книжки бояться пилу і комах точильників.
Найбільше книги люблять чистоту і дбайливеставлення.
Класти книги потрібнотільки на чистістоли і парти.
Перегортаючипрочитанусторінку, звикайтетриматиїї за верхній край. І ніколи-ніколи не слиньтепальців.
Бібліотекар: Чим акуратнішеповодитися з книгою, тим вона довшеслужитиме. Цезрозуміло. Але і при найакуратнішомуповодженні з книжками обкладинкиїхніпоступовобрудняться. Щобобкладинки не бруднилися треба зробитиобгортки, кутики. А щоб не бруднилися і не загиналисясторінкипотрібнозробити закладки.
На кожнійобгортці повинна бути написана назва книжки, вказаний автор, і якщоцепідручник, то клас.
Якщообгорткапаперова, то бажаноїїобтягтиполіетиленовоюплівкою.
Виконуючивсіці правила і вимогивиматиметезавждичисті, охайні книги.
А зараз ми з вами подивимося як правильно виготовлятикутики, робити закладки і обгортати книги.
ІІІ. Підсумок уроку.
Практична робота. Виготовленнякутиків, обгорток, закладинок.
ІV.Домашнєзавдання.
Виговитикутики і закладинки для своїхпідучників.
Тема:Подорож в країну “Фольклористика”
Мета:виховувати у дітейлюбов до читання, познайомитиїх з літературоюнайбільшхарактерною для молодшогошкільноговіку.
Обладнання:книжковівиставки „У світіказки”, „ПісеннаУкраїна”, „Народ скаже, як зав'яже”.
Хід уроку.
І.Організаційний момент.
Бібліотекар:Здитячихліт книжка допоможе вам зрозумітисвіт, що вас оточує. Вона відкриває нам небаченіобрії, допоможезрозумітиісторію народу, розкриєтаємниціприроди, життя.
Книга допоможе вам у навчанні, збагатитьзнаннями, зміцнить волю, пробудить мрію. Книжокубібліотецібагато. Розкриєш одну з них - опинишся в далекійказковійкраїні, розказує нам про незвичайніпригоди і подорожі, про чудеса, про навколишнійсвіт.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Бібліотекар: Фольклор – народна творчість у широкомурозумінні; література (байки, перекази, легенди, казки, прислів'я, приказки), музика.
Фольклористика – галузьзнань, щовивчає фольклор.
Ми з вами сьогодніподорожуємо по „Фольклористиці”
1. Зупинка “Казкоград”.
Казка –розповіднийтвір про вигадані, часто фантастичніподії.
Чарівніречі
Гравцямпоказуютьчарівніречі і вонивідгадують, з якоїказкиціречі.
( Лампа, підкова, ядро, сокира, горіх, риба, чобіток, квітка, возик, гроші).
Упізнайказку.
Вчитель читаєуривок, а дітивідгадують, з якоївінказки.
1. „Проївдірку в бичка, з середини все виїв, тудигоробців напустив і соломою заткнув, а бичкапідтином поставив і палкоюпідпер.”
“Лисичка – сестричка і Вовк - панібрат”
2. " Щомаликазатимишенята ?Нічого. Стали вони тут вилазити з-за столу, а Півникїх і не тримає. Хто ж таких ліньтюхівпиріжкамипригощатиме ? “
“Півник та двоємишенят”
3. “Вовк зразу ж до боку, хотів солому віддерти. Драв – драв, та зубами й зав`яз, щоніяк уже й не видере…”
“Солом`янийбичок”
4. “От піч і каже:
- Дівонько – гобубонько, на тобіоціпиріжки за те, щоти мене прибрала. Спасибітобі!
Дічинаподякувала і, тільки-но під`їхала, а пиріжки так і посунули в возик”
“Дідова дочка і бабина”
5. “- Скажітьмені ,дідусю, з чогоце у вас рана на грудях ?
- А це, - каже,- така в мене рана, щовіднеїмені скоро смерть буде. Тількимені день і зоставсяжити…”
“Названий батько”
6. «Девочка оглянулась и побежала в чащу подснежники искать. А их было видимо – невидимо! Под кустами и под камнями, на кочках и под кочками - куда не поглядишь. Набрала она полную корзину, полный передник – и скорее опять на поляну.»
«12 месяцев»
7. «Тут портной рассердился, взял тряпку, да как ударит тряпкой по мухам - семь сразу убил.
-Вот какой я сильный и храбрый.»
«Храбрый портной»
8. “Герда пропягнуламаленькійрозбійниціобидві руки в великихрукавицях і попрощалась з нею. Північний олень почав бігтидужешвидко по пеньках іпогорбочках, болотами і луками.”
“Снігова королева”
2. Бібліотекар: Друга наша зупинка “Прислів’єград”
Прислів'я – влучнийобразнийвислів, часто ритмічний за будовою, яфкий у стислійформіузагальнюєізніявищажиття.
Конкурс „Хтобільше?”
Дітиназиваютьприслів’я та приказки на задані теми
(Тварини, явищаприроди).
3.Вчитель: Третя наша зупинка “Піснєград”
Пісня – віршованийстрофічнийтвіріз повторами , призначений для співу.
(Вчительназиваєіменаказковихгероїв, а дітизгадуютьїхпісні ).
4.Бібліотекар:Читвертазупинка “Загадкоград”
Загадка – стислийалегоричнийописподій, предметів, явищ, щоїх треба впізнати, відгадати.
Відгадування загадок різної тематики.
1. По білому полю чорним маком сіяно. (книга)
2. Найласкавішийхижак. (кіт)
3. Щоможнапобачити з заплющенимиочима ? (Сон)
4. Одяг для картоплі. (Мундир)
5. Без ніг, а біжить, без крил, а летить. (Голос)
6. Висить сито не руками зроблене. (Павутина.)
7. Щоналежитьтількитобі, а застосовуєтьсячастішеіншими ? (Ім`я)
8. У кого є такийсамийхвіст як у гусака ? (У гуски)
9. Де живеказковий птах ? (У казці)
10. Що буде з лелекою, коли йомувиповниться 2 роки ? (піде 3-й)
11. Колоду треба розпиляти на 6 частин. Скільки треба зробитирозпилів ?
12. Скількияєцьможеувійти в однолітрову банку ? (Жодного, вони не вміютьходити)
Вчитель:
ІІІ. Підсумок уроку.
Запитання для учнів:
1. Щотаке фольклор?
2. Якіжанри фольклору висьогодні узнали?
3. Назвіть та охарактеризуйте їх.
ІV. Домашнєзавдання.
Намалюватиілюстрації до улюбленихказок.
БІБЛІОТЕЧНИЙ УРОК. СТРУКТУРА КНИГИ
Мета: вивчити структуру книги, елементи, з яких вона складається. Навчитисявизначатизміст та читацькепризначення книги. Розвиватибажаннячитати; виховуватибережливеставлення до книги.
Обладнання: таблиці «Як побудована книга», «Знайомимосяіз книгою», схеми «Структура книги», «Елементититульноїсторінки»; комплект книг для самостійноїпрактичноїроботиучнів.
Хід уроку.
Бібліотекар:
Діти! З книгою визнайомі давно, щевідтоді, як не вміличитати. Спочатку вона приваблювала вас яскравимималюнками, яківи зцікавістюрозглядали. Потімслухализахоплюючіказки та оповідання, які читали вам мами та бабусі. Теперви – школярі, користуєтеся книжкою щодня. Усіви є читачамишкільноїбібліотеки, прочитали уже немало книг на різноманітну тематику. Та й у багатьохіз вас є домашнябібліотека.
Вчитель:
Беручи до рук книгу, мало хтозамислюється над тим, з якихчастин вона складається, для чогопотрібен той чиіншийїїелемент і як, узявши книгу до рук, ще не знаючиїїзмісту, не читаючианісторінки, можнавизначити, для кого вона призначена, хтоїї автор, з якогоміста і в якомуроціприйшла до вас, хтомалювавмалюнки… Тількиграмотнийчитач, погортавши книжку, одразузрозуміє,чицікаво буде їїчитати.
Тожсьогодні ми з вами й ознайомимося з деякимиелементами книги, навчимосявизначати, для кого призначена та чиінша книжка і про що написано в ній, тобтонавчимосявизначатиїїчитацькепризначення.
(На дошцірозміщенітаблиця «Як побудована книга» та схема структури книги).
Бібліотекар:
Перед кожниміз вас лежить книжка. Візьмітьїї в руки. Зараз за допомогоютаблиці ми визначимо структуру книжки, яку витримаєте в руках.
Отже, погляньте на таблицю. Ізскількохосновнихелементівскладається книжка?
Діти. Зчотирьох.
Бібліотекар:
Назвіть перший елемент.
Діти. Обкладинка.
Бібліотекар:
Покажітьобкладинку у своїхкнижках. Як видумаєте, якіїїфункції?
(Відповідідітей)
Бібліотекар:
Так, обкладинказахищає книгу відпошкоджень і надаєїйохайноговигляду. Складається вона з двохчастин – передньої та задньої.
На переднійчастиніможназнайтивідомості про автора книги та назву. А якщо на обкладинці є ще й малюнок, то приблизноможнавизначитизмістцієї книги.
От зараз ви і визначитепрізвище автора та зміст книжки за малюнком.
(Відповідідітей)
Вчитель:
Назвітьдругийелементструктури книги.
Діти. Титульнасторінка.
(На дошкувивішуєтьсятаблиця «Знайомимося з книгою» та схема титульноїсторінки).
Бібліотекар:
Знайдіть і прочитайте у своїх книжках прізвище автора і заголовок. А що ж цетаке «вихіднідані»?
Вихіднідані – де і коли видано книгу (місто, де їїнадруковано; ріквидання; видавництво).
- Прочитайте, у якихмістахвиданіваші книги.
- Яківидавництвавидаютьлітературу для дітей?
- У якомуроцівидані книги, які лежать перед вами?
Вчитель:
Назвітьтретійелемент книжки.
Діти. Книжковий блок.
Бібліотекар:
Книжковий блок – це книжка без обкладинки. Вінскладається з друкованихаркушів. Аркушіскладають у виглядізошита, щомає 16 або 32 сторінки. Порядкованумераціясторінок книги маєназвуколонцифри. Вониможутьміститисязверхуабознизусторінки, посерединіабозбоку.
У Переважнійбільшостідитячихкнижокбагатоілюстрацій. Тому їхнабагатоцікавішечитати.
Бібліотекар:
Останнійелементструктури – довідковачастина. Вона вміщує в себе передмову, анотацію та зміст.
Передмова – ценевеличкий текст напочаткукожної книжки. Знеїможнадізнатися, хто написав книжку, коли, у якійкраїнівідбуваютьсяподії, для кого вона написана. Прочитавши передмову, можнавизначитися, читати нам цю книгу, чині.
Діти, знайдітьпередмову у своїхкнигах. Про що в ніййдеться?
Анотація – це короткий зміст тексту книги. Міститься вона на зворотітитульноїсторінкиабо в кінці книжки.
Вчитель:
Зміст – останнійелементдовідковоїчастини. Вінрозміщується на початку або в кінцікожної книжки. У змістіперелічуютьсяусі твори, якіувійшли до книжки, у тому порядку, в якому вони надруковані. Порядвказуєтьсясторінка.
Бібліотекар:
Діти, ось ми з вами і познайомились з будовою і структурою книги. І тепер, для тих хто любить читати, буде домашнє завдання: намалюйте, будь ласка, обкладинку улюбленої книги і ми зробимо виставку ваших малюнків.
Районний семінар бібліотекарів
31.01.2012 р. відбулася виставка малюнків "Пожежа очима дітей"
Правила користування бібліотекою та правила бережливого ставлення до книжки
Класний керівник:Олійник Ю.А.
Мета:бібліотека;
формуляр;
Обладнання: Бібліотекар. Вчитель.Як називаються книжки, якими діти користуються під час уроків? (Підручники.)
Погляньте на свої підручники! Бачите, які вони охайні і гарні? це книжки, за якими ви бутите навчатися цілий рік. Потім ними користуватимуться інші учні, які наступного року прийдуть до школи. Протягом усього вашого навчання в школі ви будите користуватися не тільки підручниками, а й книжками зі шкільної бібліотеки.
1. Обгорни книжку в папір – не бруднитиметься обкладинка. 2.Читати під час прийому їжі не слід – можна забруднити книжку.
5.Не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книжці, не роби в ній ніяких поміток.
Вчитель. Слово « бібліотека « грецького походження, складається з двох слів: « бібліо» - книга, « тека» - зберігати. Отже, « бібліотека » - це заклад, де зберігаються книжки. Але не тільки це. Тут видаються книжки для читання додому на певний термін. Для цього учень повинен записатися до бібліотеки і виконувати правила користування бібліотекою. Тепер звернемо увагу, в які години працює наша бібліотека, коли можна її відвідати. (Діти читають розпорядок роботи.)
Діти. Подивіться, будь ласка, де стоять книжки?
Бібліотекар. Полиці розміщуються на стелажах, від слова « стелити « - на книжкових стелажах на полицях книжки ніби стеляться рівними акуратними рядками.
(Діти називають казки.)
Добре! Для того, щоб перевірити, чи справді ви знаєте так багато казок, ми зараз проведемо аукціон загадок Я буду загадувати загадки'Він веселий,
З ним господарІ товариш ПДо прогулянок він ласий,
Всім відомоВіні ПухВін , Він живий.
.
що він не пташка, І не кіт,
не вовченяІ відомий всім давноВін зоветься ЧебурашкаЗа всіх на світі він добріший.
.
звичайно,
(ть,Хто моторчик свій заводить?
Скажемо дружно, ... .БібліотекарМолодці! А ви знаєте, що існує дуже Бібліотекар.Бібліотекар.Удома ви можете розглядати ілюстрації, виписувати щось у зошит- А якщо не встиг прочитати, Якщо ви відне забудьте повернути книжки в бібліотеку Коли ви приходите в бібліотеку, тут вас завжди зустрічає бібліотекар. Він прекрасно знає літературу, часто веде бесіди з дітьми про книжки, допомагає їм стати хорошими, вмілими читачами. Він порадить, що прочитати, навчить обирати книжки і знаходити їх на книжкових полицях.
самостійно за допомогою поличних розділювачів можете (Я запрошую вас приходити в бібліотеку і маю надію,
До визволення Дніпропетровщини від фашистських загарбників:
«Подвиг безсмертний».
«Дитинство обпалене війною».
«Моє місто – моя гордість».
До Дня Українського козацтва: «Козацькому роду – нема переводу».
«Козацька абетка».
Листопад:
До всеукраїнського дня бібліотеки: «Королева книга».
До дня української мови та писемності: «Мова наша Солов’їна».
До 122 річниці від дня народження О. Вишні: «Король українського гумору».
До дня народження А. Малишка: «Чарівні джерела поезії А. Малишка».
До дня жертв голодомору 1932-1933 р. р.: «Засвіти свічку».
Грудень:
До міжнародного дня порозуміння з ВІЛ-інфікованими: «За здоровий спосіб життя».
До дня Святого Миколая: «Таємниці Святого Миколая».
До дня збройних сил України: «Священний обов’язок Вітчизну захищати».
До новорічних свят.
Згідно плану роботи школи до тижня правових знань:
«Конституція – основний закон України».
«Право і ти».
«Це повинен знати кожний».
«Твої права та обов`язки».
Станом на 1.11.2012 р. було проведено інвентаризацію підручників в бібліотеці школи.
Для першокласників проведена екскурсія в бібліотеку на тему: «Правила користування бібліотекою та правила бережливого ставлення до книжки».
Підведено підсумки аналізу читацької активності учнів у І півріччі.
Постійно надавалась допомога вчителям та учням в підборі літератури для проведення класних та загальношкільних заходів.
Разом з класними керівниками, вчителями проводиться робота з популяризації літератури.
З учнями проводяться бесіди про збереження підручників та художньої літератури.
Проведені бібліотечні уроки:
2 клас «Бібліотека – книжковий дім».
5 клас «Мандрівка до Країни казок».
6 клас «Звучи, рідна мово».
7 клас «Щоб багато знати, треба багато читати».
Шкільну бібліотеку очолює
Проблема над якою працюю:
Шляхи і методи активізації читацької зацікавленості учнів
Моє кредо:
«Розумна, натхнена книжка нерідко вирішує долю людини»
В. Сухомлинський
Завдання і напрямки бібліотеки:
ü Формувати і зберігати книжковий фонд
ü Творча співпраця бібліотеки і педагогічного колективу
ü Патріотичне виховання учнів
ü Пізнання історії культури рідного краю
ü Впровадження та організація Всеукраїнської акції «Живи книго» та в умовах сучасної школи
ü Духовно – моральне виховання учнів
ü Формування культури читання, навичок самостійної роботи з книгою
ü Індивідуальна робота з читачами, як засіб розвитку й самореалізації особистості учня
ü Мистецтво спілкування бібліотекаря з учнями
ü Реклама бібліотеки, проведення комплексних заходів
Основні показники діяльності в 2011 – 2012 н. р.
1) Основний бібліотечний фонд 2285
· книги та брошури 2258
· періодичні видання 27
· документи на електронних носіях 24
2) Фонд підручників 5914
3) Кількість читачів 226
· Учні 183
· Вчителі 18
· Батьки 15
· Інші 10
4) Загальна кількість відвідувань 1713
· Кількість книговидач 4679
· Книги, брошури 3904
· Журнали, газети 775
Підсумки по збереженню підручників за І семестр 2011 р.
На початку нового навчального року в школі створено оргкомітет з питання збереження підручників та книги.
- Драган Віра Андріївна – директор школи;
- Кузьменко Галина Іллівна – заступник директора з НВР;
- Савченко Валентина Семенівна – шкільний бібліотекар;
- Лисенкова Ольга Миколаївна – член батьківського комітету школи.
Заходи, які проводяться в школі спрямовані на залучення учнівського і педагогічних колективів до роботи з виховання в учнів бережливого відношення до підручників, науково – популярної і іншої літератури, відповідальності за правильне і бережливе їх використання.
Класні керівники 1 – 11 класів беруть участь у видачі підручників учням, та організовують їх повернення до бібліотеки в кінці навчального року, проведуть необхідну роботу з учнями та їх батьками з питань дбайливого відношення до навчальної літератури.
В кожному класі є класний бібліотекар, який допомагає в роботі бібліотеці по перевірці підручників, виявленню боржників, випуску шкільної газети з питань роботи бібліотеки.
З метою виховання бережливого ставлення до підручника проведено 2 рейди – перевірки стану збереження підручників активом бібліотеки. Підсумки перевірки оголошувались на робочих лінійках школи.
· І – 11 клас – класний керівник Пікуш Клавдія Нестерівна;
· ІІ – 9 клас – Бабич Тетяна Олексіївна;
· ІІІ – 8 клас – Морєва Ніна Михайлівна.
Кращим учням вручені грамоти та подяки.
Проведено бібліотечні уроки: «Знайомство з бібліотекою» для учнів 2 класу та «У світі казки чарівної» 3 клас та конкурс «Знавці рідної мови», де прийняли участь учні 1 – 4 класів.
Проведено аналіз відвідування бібліотеки учнями. Найактивнішими читачами бібліотеки є:
Скубченко В. – 11 клас;
Бальбуза Т. – 10 клас;
Кузнець Ю. та Горевич А. – 8 клас;
Досич С. – 7 клас;
Савчук В. – 6 клас;
Тулубенко Ю. – 6 клас;
Фісик Д., Чернявська Т. – 5 клас;
Бабич В., Рудень А., Нікуліна М. – 4 клас;
Купріян Ю., Черненко Д. – 3 клас;
Плугова С. – 2 клас.
Учні 5 – 11 класів брали активну участь в проведенні шкільних заходів : «Тиждень дитячої книги», «Місячник книги», «Місячник фотографії про бібліотеку».
Інформація
про роботу по проведенню заходів
з питань збереження підручників «Книго живи»
за І семестр 2011-2012 н.р.
В І семестрі 2011 – 2012 н.р. бібліотекою була проведена слідуюча робота:
- Надавалась допомога учням і педагогам у забезпеченні їхніх інформаційних потреб;
- Проводилась індивідуальна робота з читачами по виявленню їх читальних інтересів;
- Постійно на педрадах та нарадах при директорі надається вчителям інформація про нові надходження до бібліотеки, готуються методичні виставки. («На допомогу класному керівникові у роботі з батьками», «Військово – патріотичне виховання учнів», «Комп’ютерна підтримка на уроках», «Креативна освіта»).
- З метою популяризації книжкового фонду в бібліотеці є постійно – діючих виставок:
1. Подвиг безсмертний;
2. «Україна для людей – програма нашого Президента»;
3. Українське народознавство;
4. Куточок правових знань;
5. «Козацькому роду – нема переводу»;
6. «Люби і знай свій рідний край».
Книжкові виставки оформлялися по мірі надходження нових творів, під час проведення тижнів та місячників згідно плану роботи школи, до пам’ятних дат.
З метою виховання бережливого ставлення до підручника проведено 2 рейди – перевірки стану збереження підручників активом бібліотеки. Підсумки перевірки оголошувались на робочих лінійках школи.
Місця у першому семестрі зайняли:
І – 11 клас;
ІІ - 9 клас;
ІІІ – 8 клас.
Кращим учням вручені грамоти та подяки.
Проведено бібліотечні уроки: «Знайомство з бібліотекою» для учнів 2 класу та «У світі казки чарівної» 3 клас та конкурс «Знавці рідної мови», де прийняли участь учні 1 – 4 класів.
Проведено аналіз відвідування бібліотеки учнями. Найактивнішими читачами бібліотеки є:
Скубченко В. – 11 клас;
Бальбуза Т. – 10 клас;
Кузнець Ю. та Горевич А. – 8 клас;
Досич С. – 7 клас;
Савчук В. – 6 клас;
Тулубенко Ю. – 6 клас;
Фісик Д., Чернявська Т. – 5 клас;
Бабич В., Рудень А., Нікуліна М. – 4 клас;
Купріян Ю, Черненко Д. – 3 клас;
Плугова С. – 2 клас.
Проведено «Тиждень дитячої книги», «Місячник книги», «Місячник фотографії про бібліотеку».
2012-2013=
450